Gen� Hareket
ANA SAYFA   HAKKIMIZDA    TEMS�LC�L�KLER    BİZE ULAŞIN 
 
İLADEP (İlahiyat Destek Programı) DEVAM EDİYOR...
13.04.2016 12:54:26
A | a

İLADEP (İlahiyat Destek Programı) DEVAM EDİYOR..

İLADEP' e katılan bir öğrencimizin görüşlerini, sizlere iletiyoruz.

       - İladep (İlahiyat Destek Programı) bir ilahiyat talebesi olarak bu ismi ilk gördüğümde zihnimde canlananları size anlatacak olsam kavram tahlilinden programı anlatmaya geçemem sanırım. İlahiyat, destek ve program kelimelerinin sözlük ve terim anlamları, terkibin oluşturduğu mana, içeriği, tarihi, delaleti… ve bir çok kişinin aklına ilk etapta gelmeyecek daha bir çok soru.

         Dönem başında gördüğüm İladep ilanıyla başlayan süreç ve geçirdiğimiz bir dönem. Öğrenciler programa müracaat edenler arasından mülakat ile seçilerek alınacaktı, müracaat ettik, mülakata çağırıldık ve elhamdülillah ki seçilip derslere başlamış olduk. İki satırda anlattığım bu süreç elbette bu denli kolay ve kısa sürmedi. Mülakata girecek biz öğrenciler için oldukça heyecanlı geçen mülakatlar, hocalarımız için de titiz çalışmayı gerektiren bir süreç oldu. Mülakatlar sonunda programa devam edecek öğrenciler belirlendi. Peki İladep’in kapsamı ve amacı nedir. İslami ilimler veya din bilimleri alanlarında ilerlemek ve kendini geliştirmek isteyen, özel olarak akademik camiaya, genel olarak ümmete ve topluma faydalı çalışmalar yapmak isteyen öğrenciler için ilmi destek ve takviye. 

         Fıkıh usulü derslerinde Şerafettin kalay hocamızın engin ilmi birikimi ve islami ilimlerin hemen her alanına vukufiyeti sayesinde dersler sadece fıkıh usulü dersi olmakla kalmıyor bir çok alanda hocamızın aydınlatıcı bilgilerinden istifade etme imkanımız oluyor. Bilhassa hocamızın dersimizin o haftaki konusuyla ilgili gerek sahabi efendilerimizin hayatında gerekse selef-i salihinin hayatlarından anlattığı kıssalar ve verdiği örnekler sayesinde konular daha kalıcı ve somut bir hal almış oldu. 

         Talha Hakan Alp hocamızla yaptığımız tefsir dersleri hem usul ve tarih açısından hem de klasik kaynakları tanıma ve görme açısından dolu dolu bir ders oluyor;klasik kaynakları tanımış ve araştırma yaparken hangi kaynaklara nasıl müracaat etmemiz gerektiğini öğrenmiş aynı zamanda tefsir usulü ve tarihi alanında yaptığımız okumalar ve müzakereler sayesinde modern dönemde tartışmalı konuları görmüş oluyoruz. Hocamızın ufuk açıcı yönlendirmeleri sayesinde akademik çalışmalar esnasında izlememiz gereken yolları öğrenirken araştırmalarımıza ışık tutacak müktesabatı da edinmiş oluyoruz.
Ayrıca sınıfımızın fakültenin aksine karma olmaması daha rahat ve samimi bir ortamda ders imkanı sağlıyor. Özellikle arapça ve kıraat derslerinde bunun faydasını fazlasıyla görüyoruz. 
Yalnızca sınıfın ortamı değil Bahariye Mevlevihanesi’nin genel atmosferi de derslere ayrı bir tat katıyor. Mevlevihanenin manevi ve tarihi havası ders aralarında da huzur dolu bir dinlenme imkanı sağlıyor, akademik metinlerin ve derslerin zihni yorgunluğu üzerine, yükümüzü hafifletip gönül dünyamıza dokunuyor.

 


 
Etkinlik Haberleri
Sakarya temsilciliğimizde Edep sohbetleri devam ediyor.
GENÇ Hareket Sakarya tmesilciliğimizde haftalık olarak yapmış olduğumuz Edep sohbetleri ...
Sakarya temsilciliğimiz, "Kur'an'a Göre Dört Terim" ve " Ya Tahammül Ya Sefer " isimli kitapların tahlillerini yaptılar.
Kardeşlerimizle okumuş olduğumuz "Kur'an'a Göre Dört Terim" ve " Ya...
GENÇ HAREKET İZCİLERİ ORFAMDER’İN FİDAN DİKİMİ ETKİNLİĞİNE KATILDI
Bu yıl beşincisi düzenlenen “Fidan Dikim Etkinliği” programını Gökt&uu...
Anadolu Gençlik Derneği Genel Merkezimizi ziyaret etti.
Anadolu Gençlik Derneği İstanbul Şubesi Üniversite birimi Genel Merkezimizi ziyaret etti...
Genç Hareket İzmir’in Gençleri “Şahit olmak var olmaktır” diyerek yola çıktı.
İMH İzmir ve Genç Hareket İzmir’in ortaklaşa düzenlediği Şehadet Gecesine yoğun il...
 
ETKİNLİK TAKVİMİ
3
MART
Öncülerin İzinden Seminer Dizisi
...
 
KİTAP TAHLİLİ
Bir Değirmendir Bu Dünya
Müslüman dünyasının acılarını yüreğinde hissedip kendi ...


                         
 
YAZILAR
Serkan Demirel
YENİDEN BİSMİLLAH
Mehmet GÜNEY
Hayat iman ve Cihad… Alnımızın yazısı.
Kemal ÖZDEN
Değerli Genç Kardeşim!
 
 
 
SİTE HARİTASI
Bahariye Mevlevihanesi Eyüp Merkez Mah. Silahtarağa Cad. No:12 EYÜP / İSTANBUL
 
T: 05434968534
F: 0 212 501 31 05
E: bilgi@genchareket.org
E-BÜLTEN KAYIT
Tüm etkinliklerimizden haberdar olmak için mail listemize kaydolun...
Tüm Hakları Saklıdır 2015 © Genç Hareket | Site Haritasi “Bir Gençlik” Hareketi