Gen� Hareket
ANA SAYFA   HAKKIMIZDA    TEMS�LC�L�KLER    BİZE ULAŞIN 
 
İlim ve Hayat Derslerinde Senai DEMİRCİ Konuştu.
05.12.2015 11:21:47
A | a


İlim ve Hayat Derslerinde Senai DEMİRCİ Konuştu.


28 Kasım Cumartesi günü yapılan İlim Ve Hayat’ın konuğu Sayın Senai Demirci’ydi.  Senai DEMİRCİ, gökkuşağının renkleri gibi değişik ama birbiriyle bağlantılı konulardan bahsetti. Senai DEMİRCİ’nin sunumundan kalbimizde kalanları sizlerle paylaşalım istedik:

Müslüman hayatını ihsan seviyesinde yaşar.
“Bizler ihsan sırrıyla yaşıyoruz. Allah’ı görür gibi yaşamak, ibadet etmek ve bunu bütün hayatımıza uygulamaktır ihsan. Sen Allah’ı görmesen de O seni görüyor. Seni gördüğünü bilmek bu şuura ermek senin de O’nu gördüğüne işarettir. Rabbi görür gibi yaşayan her işini iyi yapar derme çatma yapmaz. Dışarıda neyse her yerde de o dur. Kapalı kapılar ardında gizli işler çevirmez.

İslam, incelik ve nezaket dinidir.
Şuan Müslümanlar üzerinde algı operasyonu var özellikle medyada. İşıd, Boho Haram ve El Kaide gibi içi boş Müslümanlıkla ilgisi olmayan bir yandan kendi destekledikleri gruplarla İslamiyet’i ve  Müslüman’ları  kötüleyip kaba, cahil ve cani gibi göstermeye çalışıyorlar. Bu batı icadıdır. Hâlbuki İslamiyet incelik ve nezaket dinidir. Nerden mi biliyoruz? Hıra’yı yol eden Peygamberimizden biliyoruz. 

İslam’sız içerik ürettikçe, içeriksiz bir İslam ortaya çıktı.
Şimdi Sufizm diye bir başlık var. Eskide ki içeriğiyle bu gün ki durumu çok alakasız karıştırmayın. Nefsi mutmain etmek Kur'an’ı Kerim’in emridir. Ve cennetin malzemesidir. Sen, ben, taht, köşk, huri ve gılman değildir. Mutmain nefiste hobi değildir. Şimdi yeni bir moda çıkardılar sofiler. Sanki sadece onlar kibar ve dindar. Elif Şafak’ın Aşk adlı kitabını okuyun, içeriğinde içki, kötü evler, kadınlar vardır ama seccadesiz ibadetsiz bir inançtan bahseder. İçerik yok seccadesiz tasavvuf, örtüsüz din. Bizler bir kitabı eleştirebilmemiz için ondan daha iyisini yazamıyorsak ve anlatamıyorsak susarız. Mesnevi okuyan ama Kur’an’ın kapağını açmayan bir grup. Bu şuna benzer ben denizi seviyorum ama girmek istemiyorum. İslam’sız içerik ürettikçe, içeriksiz bir İslam ortaya çıktı. Hâlbuki din incedir naiftir. Sonrada El Kaideler Boho Haramlar İşıd’ler çıkar, insanlar da bunların yaşadıklarını din zanneder. Batı kavramları çok iyi kullanır, mesela bazı ilaçların, içeriklerinde alkol vardır. Kötü demez, kötüye kullanıldığında der. Avrupa bizi tanımlıyor böyle kavramlar üzerinde oynayan Avrupa’nın gözünde nasılız acaba? Arama motorlarına Usame Bin ladin diye yazın karşınıza İslam’ı terörist tanımı, Mevlana’yı arasan Rumi çıkar.

Kur'an-ı Kerim İnsanlığın Kitabıdır.
Yağmur yağsa, sevmesek hor görsek de kedi, köpek de güzeldir. Çünkü bunlar Rabbimin dilemesiyle olur ve O’nu anlatır. Dindar, muhafazakâr bu terimleri doğru bulmuyorum. Bu tabirler oryantalistlerin çıkardığı tabirlerdir. Peygamber Efendimiz zamanında müşriklerin de söylediği sözlerdir. Bizler dindarlıktan çok insan olmaya çalışmalıyız. Kur’an’ı Kerim’i kutsal kitap deyip öyle bırakmak olmaz, İnsanlığın kitabıdır. Biz Müslüman olmak için Kur’an’ı Kerim okuyoruz, Müslüman olduğumuzdan değil. Kim anlarsa da onun kitabıdır. “Ya eyyühel” derken insan olan herkesi muhatap alır. Rabbim her şeyi sürekli yeniler bizlerinde yenilenmesi imanını tazelemesi gerekir. “Ey İman etmekte olanlar” derken sürekli iman etmek zorunda olduğumuzu bize hatırlatır.

Kur’an Arapça değil Rab’çe dır.
Yaşlılarımız teyzelerimiz, ninelerimiz kitabı yüzünden takip eder bunu da o kadar içtenliklerle yaparlar ki, onlara diyecek bir şeyimiz yok ama bizlerin özünden okumaya ihtiyacı var. Hatim edip Kur’an’ı bitirmeye gerek yok zaten de Kur’an bitmez. Ama istese Kur’an’ı Kerim bizi bir tek ayetiyle bitirebilir. Harf inkılâbı kadar kötü bir şey daha vardır. Meallerde kullanılan bazı sözcükler. Evren yerine kâinat kullanıyoruz. Evren çok geniştir ama kâinat kısıtlıdır. Meal okumak Kuran okumak değildir. Meallerin hepsi eksiktir. Peki, okumayacak mıyız?  Şöyle düşünün bir çatıya çıkmamız lazım. Merdiveni dayadıktan sonra çatıya çıktık artık merdivene ihtiyacımız yok. Meallerde böyledir bizi bir yere ulaştırır ama asıl ulaştıran o değildir, özümüz ve neler anladığımızdır. İnanın bir anlamaya lezzetini anlamaya başlayın öyle mucizelerle karşılaşacaksınız ki. Ben karşılaştım. Burada kendimi övmüyorum enaniyetim de yok. Hatta diyeceksiniz ki onda bile mucizeler olmuş bizde neden olmasın. Çünkü Kur’an Arapça değil Rab’çe dır. Nasıl yani diyebilirsiniz. Hz. Bilal Arap’mıydı. Hayır, ama Ebu cehil’den daha önce Müslüman oldu. Hatta ezanda şe yerine se dedi diye peygamber efendimize şikâyet ettiklerinde ; “O kadar içten okuyor ki onun se si sizin şe nizden daha çabuk Rabbe ulaşır dedi.” Benim gözlüğüm mü önemli kızım mı? Tabii ki de kızım, ama kızımı görebilmek için de gözlüğüme ihtiyacım var. Mealleri tefsirlerde böyle değerlendirebiliriz.

Kur'an’ı Kerim’i okumak için sarığa cübbeye de ihtiyacımız yoktur.
Ya Semi ismini defalarca tespih olarak çekelim. Birilerinin dedikodusunu da yapmaktan da geri durmayalım. Bu mu daha ya Semi’yi anladığımız gösterir yoksa Allah beni işitir o semidir diyerek dedikoduyu bırakmamız mı? Ne düşünürsek düşünelim ya da ne konuşursak konusalım mutlaka bir esmayla bağlantılıdır. “Allah’tan korkun derler.” Allah korkulacak mı yoksa sevilip hayâ edilecek bir varlık mıdır? Elhamdülillah Türkçedir. Burada ki hamdın içini biz dolduracağız neye nasıl hamd edeceğiz? Allah’ı anmak Kur'an’ı Kerim’i okumak için sarığa cübbeye de ihtiyacımızda yoktur. Her yerde rabbimizi anabilir ve Kuran’ı Kerim’i okuyabiliriz. Allah’la aramıza resmiyet sokmaya gerek yok. Esmayla ahlaklanmamız gerekir. Çünkü şahit olmak şehit olmaktır. Beni dinlediğiniz için çok teşekkür ederim, Rabbime emanet olasınız.”

Haber: Zeynep Dudu YILDIRIM

----
İlim ve Hayat Dersleri, her cumartesi 11.00’da farklı üniversitelerde okuyan kız öğrencilerimize yönelik düzenlenmektedir.
Akademisyen, araştırmacı-yazar, edebiyatçı, gazeteci ve sosyologların konuk edildiği derslerimizde, katılımcılara farklı konu ve alanlara yönelik genel bilgi vermeyi ve bakış açısı kazandırmayı amaçlamaktayız. 
----
 
Etkinlik Haberleri
Genç Hareket Antalya Ziyareti
Genel Merkezden Genç Hareket Antalya'ya ziyaret Gerçekleştirldi.[KES] Genç...
Pusula Hizmet İçi Eğitim
2018-2019 Eğitim Öğretim yılında Pusula Okuma Kulübü olarak kulüp rehberlerine y...
Genç Hareket Üniversite Komisyonu olarak,‘’Önden Gidenler’’ adlı bir kamp gerçekleştirdik.
Genç Hareket Üniversite Komisyonu olarak, İstanbul’daki üniversite sorumlusu ...
EGOP kayıtları başladı.
Çocuğunuzun ev ortamında dinini öğrenebileceği Ev Grup Okumaları programının kayıtları b...
Mevlana Genç Kız Temsilciliğimiz ,lise ve ortaokul kız öğrencilerine yönelik bu yılki kış kampını Kastamonu/Yolkonak kamp alanında gerçekleştirdi.
Genç Hareket Mevlana Genç Kız Komisyonu lise ve ortaokul kız öğrencilerine yö...
 
ETKİNLİK TAKVİMİ
3
MART
Öncülerin İzinden Seminer Dizisi
...
 
KİTAP TAHLİLİ
Bir Değirmendir Bu Dünya
Müslüman dünyasının acılarını yüreğinde hissedip kendi ...


                         
 
YAZILAR
Serkan Demirel
YENİDEN BİSMİLLAH
Mehmet GÜNEY
Hayat iman ve Cihad… Alnımızın yazısı.
Kemal ÖZDEN
Değerli Genç Kardeşim!
 
 
 
SİTE HARİTASI
Bahariye Mevlevihanesi Eyüp Merkez Mah. Silahtarağa Cad. No:12 EYÜP / İSTANBUL
 
T: 05434968534
F: 0 212 501 31 05
E: bilgi@genchareket.org
E-BÜLTEN KAYIT
Tüm etkinliklerimizden haberdar olmak için mail listemize kaydolun...
Tüm Hakları Saklıdır 2015 © Genç Hareket | Site Haritasi “Bir Gençlik” Hareketi