Genç Hareket
ANA SAYFA   HAKKIMIZDA    TEMSİLCİLİKLER    BİZE ULAŞIN 
 
İlim ve Hayat Derslerinde Veli KARATAŞ Konuştu.
28.11.2015 11:18:45
A | a

Veli KARATAŞ, Hikmet Yolculuğu konu başlıklı sunum yaptı.


İnsan ve Medeniyet Hareketi Genel Merkezi Bahariye Mevlevihanesinde her Cumartesi günü yapılan İlim Hayat Derslerinde Kur'an İkliminde Müzakereler programından tanıdığımız Veli KARATAŞ hocamız konuştu. Veli KARATAŞ, hikmet yolculuğu başlığında sunum yaparak dünya ve ahiret güzelliklerini elde etmek için gereken donanıma nasıl sahip olunacağını anlattı. Veli KARATAŞ hocamızın testisinden sızan hikmetli sözlere hep birlikte kulak verelim.

Veli KARATAŞ: "Hepiniz hoş geldiniz. Bu haftaki konumuz hikmet yolcuğu. Uzun bir mevzudur, öyle bir buçuk saatte tamamlanacak bir konu değildir. Bu gün sadece bir çerçevesini çizebiliriz. Bu konuyu detaylarıyla araştırmanız gerekmektedir. Hikmet konusunu anlayabilmek için peygamberlerin geliş dönemlerini bilmeniz faydanıza olacaktır. Çünkü tarihi şekillendiren peygamberlerdir. Peygamberlere iman etmek ise imanın şartlarından biridir.

Hikmet ve felsefenin de ayrımını yapmamız gerekiyor. Rabbimizin bildiğimiz doksan dokuz bilmediğimiz ise o kadar çok ismi vardır ki; hikmette isimlerinden biridir. Hikmet ismi Kuran'ı Kerim'de bazı yerlerde direkt bazı yerlerde dolaylıdır: Misal hüküm sahibi, hakim vb. şekillerde kullanılmıştır. Bazı yerlerde de ; “Biz ona hikmeti verdik” ayetleri vardır. Hikmet ilahidir. Allah’tan gelir, küllidir, tam ve noksansızdır. Ama felsefe beşerdir, cüz'îdir kaynağı ise insandır ve noksanlıdır. Elime iyi bakın sağ elim yukarıda, buna hikmet diyelim, sol elim aşağıda buna da felsefe diyelim, sıralama böyle olmak zorundadır. Felsefe hikmetin üstüne çıkmamalıdır. Çıkarsa kendini din zanneder ve insanı helake götürür. Sınırlarını ve çerçevesini bilmek zorundadır.

Mesela aslında Lokman Hikmettir. Kendisine hikmet verilen demektir. Hekimliği olduğu için zamanla Lokman hekim olmuştur. İlk felsefeci Tales‘se ondan önce ne vardı. Felsefenin menşeyi nedir nereden beslenir? Demek ki; biz dine dayandırmak zorundayız. Osmanlı'yı felsefe düşmanı olarak görmüşlerdir. İmam Gazali felsefeyi ret etmiş ve bel kemiğini kırmıştır; ama bizim İmam Gazali dışında da bir sürü alimimiz vardır. Osmanlı’ya ve Müslümanlara art niyetle yaklaşmak değil midir bu? Hâlbuki Araplar Yunan felsefesine açıklık getirmiştir. Birçok âlimimiz mantık bilmeyenin ilmine itibar etmeyiniz demiştir. Okullarda bizim zamanımız da Tarih şeridi diye bir köşe vardı. Şuan var mı tam olarak bilemiyorum. Bize ilk insanı anlatan, insanımsı bir fotoğraf vardı. Bizim inancımıza göre ilk insan Hz. Adem’dir. O’na da isimler öğretilmiştir. O zaman bizim İnancımızla bu tarih şeridinin bir alakası yoktur.

Bizler doğruyu öğrenip anlatacağız. Mesela  bize Orta Doğu diyorlar kime göre; Avrupa ‘ya göre. Bizim ülkemizden bakınca o ülkeler nerede? Allah katında din İslam ‘dır. Hıristiyanlık, Yahudilik vb. dinler sonradan türeyip tahrip edilmiş dinlerdir. Size çerçevesini  çizebilmek için birkaç kitap tavsiye ediyorum. Bunlardan biri peygamber tarihi, felsefeye giriş, İslam felsefesi tarihi bunlar hikmeti anlamanız da ve felsefeyle ayrımını yapmanızda yardımcı olacaktır. Başta belirttiğimiz gibi geniş kapsamlı bir konudur biz sadece giriş olması ve çerçeve olacak şekilde sınırlı bir şekilde bahsettik. Katılımlarınız için teşekkür ederim Allah’a emanet olasınız.” 

Haber: Zeynep Dudu YILDIRIM

----
İlim ve Hayat Dersleri, her cumartesi 11.00’da farklı üniversitelerde okuyan kız öğrencilerimize yönelik düzenlenmektedir.
Akademisyen, araştırmacı-yazar, edebiyatçı, gazeteci ve sosyologların konuk edildiği derslerimizde, katılımcılara farklı konu ve alanlara yönelik genel bilgi vermeyi ve bakış açısı kazandırmayı amaçlamaktayız. 
----


 
Etkinlik Haberleri
Genç Hareket Uluslararası Öğrenci Birimi olarak Avrupa’ya Göç konulu bir konferans gerçekleştirdik.
Genç Hareket Uluslararası Öğrenci Birimi olarak Avrupa’ya Göç konulu b...
Anadolu Koordinatörlüğü olarak geçtiğimiz hafta Malatya ve Elazığ ziyaretlerinde bulunduk.
Anadolu Koordinatörlüğü olarak geçtiğimiz hafta Malatya ve Elazığ ziyaretlerin...
Genç Hareket Anadolu, Modern Zamanda Gençliğin Sorunları temalı cami buluşması düzenledi.
Genç Hareket Anadolu, Modern Zamanda Gençliğin Sorunları temalı cami buluşması dü...
Bahariye Hukuk Buluşmaları bu ay emekli savcı Av. Reşat Petek ile devam etti
21.02.2015 Cumartesi   Bahariye Hukuk Buluşmaları   Bahariye Hukuk Buluşmaları bu ay e...
Sakarya temsilciliğimizde,bu hafta Sıtkı Sezgin Kızılkoca abimizle DİRİLİŞ İDEALİ konulu sohbet gerçekleştirildi.
Sakarya temsilciliğimizde haftalık yapmış olduğumuz Edep Sohbetlerimizde bu hafta Sıtkı Sezgin ...
 
ETKİNLİK TAKVİMİ
28
MART
Türkiye'de İslami Hareketin Dünü ve Bugünü
Genç Hareket Okulu Bu Çarşamba İMH Yüksek İstişare ...
5
OCAK
Hz.Hamza r.a ve Hz.Habbab bin Eret r.a
Tembihmame dönem finaline muhteşem bir sunum ile giriyor. Hz.Ham...
 
KİTAP TAHLİLİ
Bir Değirmendir Bu Dünya
Müslüman dünyasının acılarını yüreğinde hissedip kendi ...


                         
 
YAZILAR
Mehmet GÜNEY
Hayat iman ve Cihad… Alnımızın yazısı.
Kemal ÖZDEN
Değerli Genç Kardeşim!
Murat ÖZAYDIN
Yüreklere dokunan mecra. Genç HAREKET!
 
 
 
SİTE HARİTASI
Bahariye Mevlevihanesi Eyüp Merkez Mah. Silahtarağa Cad. No:12 EYÜP / İSTANBUL
 
T: 0 533 927 23 59
F: 0 212 501 31 05
E: info@genchareket.org
E-BÜLTEN KAYIT
Tüm etkinliklerimizden haberdar olmak için mail listemize kaydolun...
Tüm Hakları Saklıdır 2015 © Genç Hareket | Site Haritasi “Bir Gençlik” Hareketi