Gen� Hareket
ANA SAYFA   HAKKIMIZDA    TEMS�LC�L�KLER    BİZE ULAŞIN 
 
İlim ve Hayat Derslerinde Cevdet TELLİOĞLU Konuştu.
11.12.2015 10:56:18
A | a
Her Cumartesi düzenlenen İlim ve Hayat Derslerinde Cevdet TELLİOĞLU konuştu.

Genç Hareket Kız Birimi tarafından organize edilen İlim ve Hayat Derslerinde bu hafta iletişim bilimlerinin duayen ismi Cevdet TELLİOĞLU konuştu.

Cevdet TELLİOĞLU, konuşmasında “Medya ve Algı” konu başlığını ele aldı. Medya konusunda bilinçli olmanın önemine dikkat çeken TELLİOĞLU, medya takibinde çok uyanık olmak gerektiğini belirterek medya yoluyla insanların algısının nasıl şekillendirildiğini anlattı.Cevdet TELLİOĞLU, bize sorulan soruların sorulma şeklinden bir şeylerin gizlenebileceğini belirterek sorulan soruları doğru anlayıp ne soruluyorsa tersinden düşünerek asıl cevapları bulmamız gerektiğini söyledi. Seminer sonrası medyada gösterilen haberlerden şüphe duymamak ve acaba neyin mesajını vermeye çalışıyorlar sorusunu sormamak mümkün değil.

Cevdet TELLİOĞLU, sözlerinde şu cümlelerle devam etti: “Öncelikle hepiniz hoş geldiniz. Bu hafta ki konumuz medya ve algı. Öncelikle katılımcılarımızın okudukları okulları sordum. Peki, neden hangi bölümleri okuduğunuzu sordum? Çünkü ilgi alanınız neyse ondan bahsedildiğinde dikkatinizi çeker ve olaya daha çok yönelirsiniz. Herkesi ilgilendiren ortak ilgi alanlarından bahsedildiğinde de aynı durum söz konusu olur.

Tahmin edemeyeceğiniz simgeler arasında gizli bir bağ olabilir. 
Mesela siyaset hepimizin hayatında olan ve az çok bilgi sahibi olduğumuz bir konudur. Şimdi isim vermeden siyasi partilerin seçim çalışmalarına bir göz atalım. Bir “B” partisinin yaptığı ve medyanın çeşitli alanlarında gösterilen fotoğraflarına bakalım. Gezi Parkı olaylarını hepimiz biliyoruz. Çünkü yakın tarihimizde oldu. Kim gezi parkı olaylarına gitti? Kim geziye gitti? Kim gezdi? Soru şekline de dikkat edin. Duvarlarda çeşitli slogan resimleri vardı; yumruğu sıkılmış el, havaya kaldırılmış, rengi kırmızı ve mavi olan üzerinde de “diren gezi” yazan iki farklı afiş. Diğer seçim çalışması olan resimde; alkışlayan el ve rengi kırmızı. Bir bağlantı yok gibi geliyor. Ama bağlantı şu, siz direnin geziye katılın biz sizi alkışlayalım ve destekleyelim.Medyayı kullanarak insanları galeyana getirdiler.
Sonra gezi parkında bir kare daha vardı; “Toma bir kadını ezdi.” Allah’tan orada bulunan dikkatli birinin sayesinde gerçek ortaya çıktı. Kadının kışkırtma amaçlı tomanın altına girdiği ve kendini ezilmiş gibi gösterdiği ortaya çıktı. Öncesinde gerçekler bilinmediğinde, milletvekillerinden bile açıklama geldi; “Bu vahim olayı üzüntüyle karşılıyoruz” diye. Medyanın oluşturduğu algı devlet zülüm ediyordu. Ve insanları galeyana getirdiler.

Medya yoluyla açık ve gizli mesajlar verilir.
Şimdi diğer seçim çalışması olan fotoğrafa bakalım. Başörtüsüne son derece karşı olan bu parti dedi ki; “böyle olmuyor çok başörtülü var ve biz seçim çalışmalarımıza onları da dâhil edelim, ne yapalım sizi destekliyoruz diyelim.” Fotoğraf karelerinde baktığımızda doktorlar, mühendisler, avukatlar ve üst düzeydeki bayanların bulunduğu erkek ve kadın karışık fotoğraflar. Ama dikkat ettiyseniz bu fotoğraftaki hanımlar açık. Kapalı hanımların bulunduğu fotoğraflarda ki kadınlar ya tekstil atölyesinde, ya tarlada, yada temizlik işinde. Yanlış anlaşılmasın bu işleri küçümsemiyoruz; o da bir rızık kapısı ve bir iş. Bize şu mesajı veriyorlar biz başa geçersek senin yerin hep alt işler olacak. Okusan da seni asla doktor, mühendis vb işlerde çalıştırmayacağız. Bu fotoğraflar medya da gösterildi.Ülke olarak sosyal medya kullanma şampiyonuyuz.
Peki, ne gibi etkisi var sosyal medyanın? Şimdi ona bir bakalım. Şu an dünya üzerinde 1,2 milyar facebook kullanıcısı var. 645 760 milyon twitter kullanıcısı. Twitter kullanıcılarının 12 milyonu Türk. Yani %31,1’i biz oluşturuyoruz ve Türkiye twitter kullanma şampiyonu. Intagram da 75 milyon kişi var. Her gün arama motoru googleda  3 milyar bilgi aranıyor. Hayatımız da bu kadar yeri olan medyada bir olay paylaşıldığında etkisinin ne olacağını düşünebiliyor musunuz? Peki, internet yokken biz nasıl öğreniyorduk ya da nasıl bir hayatımız vardı?

Beyaza mı, siyaha mı bakacağımızı bize medya söylüyor. 
Şimdi birkaç tane resim paylaşacağım. Aşağıdaki resim bunlardan biri. Bu tarz resimler iki anlamlıdır. Kiminiz genç bir hanım görür, kiminiz yaşlı bir kadın. Bir kısmınızda her ikisini görür. Ben beyaz alana bakın dersem yaşlı kadını, siyah alana bakın dersem genç bayanı görürsünüz. Sizi yönlendirebiliyorum. Medyada böyledir siyaha bakın derse yaşlı kadını, beyaza bakın derse genç kadını saklamak istiyordur. Bizler bu konuda uyanık olacak ve medyanın bizden ne gizlemek istediğiniz anlayacağız.Medya bir kişiyi sevdirebilir ya da nefret ettirebilir.
Şimdi başka bir çalışma yapalım. Ben bir gazeteyim ve günlük haber çıkarıyorum diyelim. İlk günkü manşetim, ‘Sokakta kalan genç insanlar var.’ İkinci gün, ‘Sokakta kalan genç ve üniversite mezunu insanlar var.’ Üçüncü gün, ‘Sokakta kalan genç ve üniversiteli gençler donuyor.’ Dördüncü gün, ‘Sokakta kalan genç ve üniversiteli gençlerden biri donarak öldü.’ Beşinci gün, ‘Sokakta kalan genç ve üniversiteli gençler soğuktan ölmesin diye belediye başkanımız onları sokaktan alarak yeni yasam alanlarına yerleştirdi.’ Bize her gün küçük küçük evet dedirttiler. Kafamızda sokakta yasayan insanlar algısını oluşturdular. İlk gün deselerdi biz “bana ne” diyecektik. Şimdi yardıma ihtiyaçları olduğunu biliyoruz. Olayı şöyle değiştirelim; “Üniversiteli gençler sokakta ölüyor ve belediye başkanı hiçbir şey yapmıyor.” İlk başta bunu yazsaydı kafamızda bir şey olmayacak, belediye başkanına belki sempatimiz olduğundan gazeteye kızacaktık. Öncelikle bu habere alıştırdılar sonra olumsuzu söyleyerek belediye başkanından nefret etmemize neden olacak belki de bu olay ona oy kaybettirecektir. Medya bir kişiyi sevdirebilir ya da nefrette ettirebilir.Rabbimiz bizlere düşünüp, anlamamız için ayetler gösterir.
Yukarıdaki resimde göçmen kuşların daha doğrusu kazların uçusunu görmekteyiz. En baştaki kaz liderdir. İlk havayı o göğsüyle keser diğerlerine akım az gittiğinden uçarken daha az yorulurlar. En baştaki kaz belli bir süre gidince yorulur  bir sonraki kazla yer değiştirir. Her yorulan bir sonraki kazla yer değiştirerek  en sonda ki en başa gelinceye kadar bu uçuş devam eder. Eğer içlerinden biri hasta olacak olursa yanındaki kuş ona refakat eder  ve onunla  aşağıya iner. İyileşinceye kadar bekler, iyileşirlerse birlikte arkadan gelen kafileye yetişirşer. İyileşmez de ölürse, arkadaşı son vazifesini tamamlar onu orada bırakarak yoluna devam eder ve diğer kafileye getişir. Rabbimiz bize doğayı ve etrafımızı iyi okuyup yorumlarsak hem sorumluluk alıp, hem de diğer insanları sorumluluğa dahil edip yolumuz tamamlayacak örnekler göstermiştir. Geldiğiniz için çok tesekkür ediyorum. Allaha emanet olunuz.”

Haber: Zeynep Dudu YILDIRIM

----
İlim ve Hayat Dersleri, her cumartesi 11.00’da farklı üniversitelerde okuyan kız öğrencilerimize yönelik düzenlenmektedir.
Akademisyen, araştırmacı-yazar, edebiyatçı, gazeteci ve sosyologların konuk edildiği derslerimizde, katılımcılara farklı konu ve alanlara yönelik genel bilgi vermeyi ve bakış açısı kazandırmayı amaçlamaktayız. 
----
 
Etkinlik Haberleri
Tembihname ; Eğlencesi çok, atraksiyonu bol genççe yeni nesil bir muhabbet.
Eğlencesi çok, atraksiyonu bol genççe yeni nesil bir muhabbet. [KES] Muhabbetim...
Genç Hareket Adana'dan 6. Bölge Kampı Etkinlikleri Devam Ediyor.
Genç Hareket Adana'dan 6. Bölge Kampı Etkinlikleri Devam Ediyor. [KES] 23-27 Ocak T...
Genç Hareket Kış Kampını Gerçekleştirdi.
Genç Hareket 2018 İstanbul Üniversite Kış Kampını, Kocaeli Diriliş kampında gerçe...
Kırklareli temsilciliğimiz,Suriyeli Ailelere Yardım.
Kırklareli temsilciliğimiz,Suriyeli Ailelere Yardım.[KES] Çeşitli sebeplerden ötü...
Ayasofya Meydanı'nda "Kudüs" protestosu
İSTANBUL Gençlik İnisiyatifi, Ayasofya Meydanı'nda  ABD'nin Kudüs'ü...
 
ETKİNLİK TAKVİMİ
3
MART
Öncülerin İzinden Seminer Dizisi
...
 
KİTAP TAHLİLİ
Bir Değirmendir Bu Dünya
Müslüman dünyasının acılarını yüreğinde hissedip kendi ...


                         
 
YAZILAR
Serkan Demirel
YENİDEN BİSMİLLAH
Mehmet GÜNEY
Hayat iman ve Cihad… Alnımızın yazısı.
Kemal ÖZDEN
Değerli Genç Kardeşim!
 
 
 
SİTE HARİTASI
Bahariye Mevlevihanesi Eyüp Merkez Mah. Silahtarağa Cad. No:12 EYÜP / İSTANBUL
 
T: 05434968534
F: 0 212 501 31 05
E: bilgi@genchareket.org
E-BÜLTEN KAYIT
Tüm etkinliklerimizden haberdar olmak için mail listemize kaydolun...
Tüm Hakları Saklıdır 2015 © Genç Hareket | Site Haritasi “Bir Gençlik” Hareketi