Genç Hareket
ANA SAYFA   HAKKIMIZDA    TEMSİLCİLİKLER    BİZE ULAŞIN 
 
İlim ve Hayat Derslerinde Bu Hafta Muhammed ÖZTABAK konuğumuzdu.
14.11.2015 10:46:58
A | a
Yrd. Doç. Dr. Muhammet ÖZTABAK, İslam'da İnsan Psikolojisi konulu sunum yaptı.

07 Kasım Cumartesi günü yapılan İlim ve Hayat Derslerinin konuğu Ydr. Doç. Dr. Muhammet ÖZTABAK’tı. Muhammet ÖZTABAK, İslam’da insan psikolojisi konulu bir konuşma yaptı. Programa katılmadan önce konu başlığını okuyunca kafamda şöyle bir düşünce oluştu; İslamiyet’in insanın psikolojisine nasıl bir etkisi olabilirdi. Acaba bize mucizevî reçeteler mi sunacaktı? Fakat ders başlayınca hiçte öyle olmadığı gördük. Muhammet ÖZTABAK, bizi ters köşe yaparak düşünmeye sevk etti, cevaplar bizdeydi ve bir arkeolog gibi içimizi kazıp derinlere inerek, cevapları kendimiz bulmamız gerekiyordu.

Muhammet ÖZTABAK hoca, konuşmasına şu meyanda cümlelerle devam etti:

“-Hepiniz hoş geldiniz! Dersimize soru sorarak başlamak istiyorum. Yaşadığımız Coğrafya’nın, annemizin, babamızın, çevremizin, okulumuzun, kıldığımız namazların, tuttuğumuz oruçların, psikolojimizin üzerinde nasıl bir etkisi var ya da etkili mi? Bu sorunun birçok cevabı vardır. Örnek vermek gerekirse, Mevlana’nın fil hikâyesini birçoğumuz biliriz. Karanlık odaya bir fil konulur ve sırasıyla içeriye insanlar alınır. Herkes filin bir yerine dokunur. Filin burnuna dokunan içerdeki boru gibi bir şey der. Karnına dokunan duvar gibi bir şey der, kulağına dokunan içeride bir yaprak var der. Aslında kimsenin söylediği yanlış değildir ama eksiktir. İnsanı tanımlayan bizim bildiğimiz dört yüz tane kuram vardır ama hala tam olarak açıklanamamıştır. Seyircilere dönerek;

-Sizler insanı nasıl tanımlarsınız? İnsan nedir ya da bir insanı nasıl tanırız?
Katılımcılardan biri cevap olarak; -Mümin mümin aynasıdır. Arkadaşına bakarak tanırız, dedi.
-Bu cevap hem doğru hem de eksiktir. Neden mi? Biz namaz kılıyor oruç tutuyor diye bir kişiyle arkadaş olduk diyelim ya o kişi inancında samimi değilse, yani arkadaşımızın aynasının temiz olması gerekir. Karşımızdaki Mümin samimiyse bizim aynamızdır. Değilse o kişinin kötülükleriyle biz de yargılanırız. Yaşadıklarımızı hayatımıza uygulamak, kitap okumak gibi değildir. Hepimizde birçok bilgi vardır; ama çoğumuz onu yaşamadığımız için o bilgi olarak kalır, eyleme geçmez. Biz bir olay yaşadığımızda sarsılmamız duygu durumumuzun değişmesi kötü değildir. Biraz sarsılır ama doğruyu buluruz. Bazı psikologlara göre güzel bir yola girmek, için depresyona girmek bile kötü değildir, sağlam bir şekilde çıkmak kişiye birçok güzellikler kazandırır.

-Şimdi kürsüye iki kişiyi davet etmek istiyorum. (Katılımcılardan biri erken davranıp kalktı, diğer katılımcı için epeyce beklendi,  gecikmeli olarak biri kalktı. Birçoğumuz heyecanlandı, acaba kürsüde ne olacaktı nasıl bir şeyle karşılaşacaktık.)

-Kürsüdeki iki katılımcıya şunu sormak istiyorum neden buraya gelmeye karar verdiniz?
Birinci katılımcı; -Topluluk önüne çıkma fobimi yenmek için.
İkinci katılımcı; - Kimse kalkmayınca kalkmaya karar verdim.

-Evet, iki farklı cevap duyduk. Şimdi kürsüye katılmayanlara soralım neden kürsüye gelmediniz? (Çeşitli cevaplar geldi bunlardan birkaçı: ‘Annem her şeye atlama dedi, hata yapmaktan korktuğum için rezil olmamak için, üşendiğim için vb.’)

-Evet! cevapları duyduk. Birçoğu benle başlamıyor. Aslında hepimizi içinde birer anne, birer baba ya da toplum var. Kişiye en çok engel olan da çoğunlukla da annesidir. Çünkü çocuk anneyle daha çok zaman geçirir. Sağlıklı anneler çocuklarına sadece müdahale etmesi gerektiği yerde müdahale eder. Birçok anne patolojiktir ve bunun okumuşlukla da alakası yoktur. Tanıdığım hatta içlerinde profesör olan ama sürekli çocuklarını sınırlayan anneler biliyorum. İçimizde birçok şey kodlamıştır. Şu olursa böyle olur, böyle olursa şu olur. Aslında gerçek cevaplar bunlar değildir çoğu da bizim değildir. İç kodlarımızdır. Bizler o anda ve o yere göre davranmamız gerekir. Misal olarak bizim toplumuzda bizden büyüklere ağabey, amca, dayı, dede deriz. Başka toplumlar ismiyle hitap eder. Bu yanlıştır, sen ismiyle nasıl hitap ettin? diye de suçlayamayız. Bu tarz olayları toplumlara göre değerlendirmemiz gerekir.
-Din aslında mükemmeldir. Eğer dindar bir insanın psikoloji bozuksa bu kişiden kaynaklıdır yoksa din bozuk değildir. Mesela yere çöpe atılmayacağını bildiğimiz halde yere çöp atarız. Birçoğumuz da uygulama eksikliği var bilgi değil.

-Bizler bazen karşımızdaki kişinin direncini kırarız. Bu topallayan birinin bastonunu kırmak gibidir. Tamam, bastonunu kıydıysak yerine bir şey koymamız lazım ki o kişi bir şeylere dayanabilsin. Bunu hayatımıza uygulayabilsek bu kadar çatışmayı da yaşamayız. Mesela çocuğumuzun bir şey yapmasını istemeyiz direncini kırarız ama yerine bir şey koyamadığımız için de çocuğumuzu savunmasız bırakırız.

-Nezle olan birine mendil vermek kısa süreli bir çözümdür, ama o kişiyi tedavi etmek esas meseledir. Bizler bilmediğimiz yollara girmeyeceğiz eğer çok merak ettiğimiz bir yol varsa da kendimize aynası temiz yoldaşlar bulacağız. Bir bilgiyi de yaşayarak uygulayarak öğreneceğiz yoksa hazırcılık bize hayır getirmez. İyileşmek için hasta olmak gibi bir şeydir. Katılımlarınız için teşekkür ederim iyi günler diliyorum.”

Haber: Zeynep Dudu YILDIRIM

----
İlim ve Hayat Dersleri, her cumartesi 11.00’da farklı üniversitelerde okuyan kız öğrencilerimize yönelik düzenlenmektedir.
Akademisyen, araştırmacı-yazar, edebiyatçı, gazeteci ve sosyologların konuk edildiği derslerimizde, katılımcılara farklı konu ve alanlara yönelik genel bilgi vermeyi ve bakış açısı kazandırmayı amaçlamaktayız. 
----
 
 
Etkinlik Haberleri
Kırklareli temsilciliğimiz,Alemi İslam Sohbetleri adı altında Ziyad MUSTAFA ile Ümmetin Şam-ı Şerif ile İmtihanı adlı programını gerçekleştirdi.
Genç Hareket Kırklareli olarak Alemi İslam Sohbetleri adı altında Ziyad MUSTAFA ile...
Genç Hareketliler Bahariye Mevlevihanesinde iftarda bir araya geldiler.
Gençler İftar Programında Buluştu. 07-06-2017 Genç Hareketliler Bahariye...
Ayasofya Meydanı'nda "Kudüs" protestosu
İSTANBUL Gençlik İnisiyatifi, Ayasofya Meydanı'nda  ABD'nin Kudüs'ü...
Genç Düşünce Okulu Fikir Halkaları devam ediyor.
Genç Düşünce Okulu Fikir Halkalarında, bu hafta1. Halkada Kamil ERGENÇ hocam...
Gençlik Kuruluşları Kudüs ve Mescidi Aksa İçin Saraçhane Parkında Toplandı.
29-07-2017 Gençlik Kuruluşları Kudüs ve Mescidi Aksa İçin Saraç...
 
ETKİNLİK TAKVİMİ
5
OCAK
Hz.Hamza r.a ve Hz.Habbab bin Eret r.a
Tembihmame dönem finaline muhteşem bir sunum ile giriyor. Hz.Ham...
29
ARALIK
Genç Hareket Okulu "Gündem Tahlilleri"
Genç Hareket Okulu "Gündem Tahlilleri" ile ...
 
KİTAP TAHLİLİ
Kur'an Işığında Farklı Konular Farklı Yorumlar
İlahiyat fakültesi lisans döneminde öğrenci iken sürekl...


                         
 
YAZILAR
Mehmet GÜNEY
Hayat iman ve Cihad… Alnımızın yazısı.
Kemal ÖZDEN
Değerli Genç Kardeşim!
Murat ÖZAYDIN
Yüreklere dokunan mecra. Genç HAREKET!
 
 
 
SİTE HARİTASI
Bahariye Mevlevihanesi Eyüp Merkez Mah. Silahtarağa Cad. No:12 EYÜP / İSTANBUL
 
T: 0 533 927 23 59
F: 0 212 501 31 05
E: info@genchareket.org
E-BÜLTEN KAYIT
Tüm etkinliklerimizden haberdar olmak için mail listemize kaydolun...
Tüm Hakları Saklıdır 2015 © Genç Hareket | Site Haritasi “Bir Gençlik” Hareketi