Gen� Hareket
ANA SAYFA   HAKKIMIZDA    TEMS�LC�L�KLER    BİZE ULAŞIN 
 
Kur'an İkliminde Müzakereler Başladı.
A | a

Kur'an İkliminde Müzakereler Başladı.

Bu dönemin ilk dersi 11 Ekim Pazar sabah saat 08:00'de yapıldı.

Haber: Zeynep Dudu YILDIRIM
Yaşlı adama sordu delikanlı alaycı gülümsemesiyle: “Bey amca bu havada tohum mu ekilir?” Yaşlı adam yerinden doğrularak ömründen geçen her bir yılın ruhunda bıraktığı dinginlikle delikanlıya cevap verdi: “Ekim ayı ismi nereden geldi zannedersin ey oğul! Bu ayda ekilen bereketli tohumlardan gelir.”

Rabbim, bazen yazı bazen güzü gönderir. Kimi zaman sıcacıkken kimi zaman buz gibi oluverir günler ve geceler. Ancak biliriz ki O’nun mucizeleri her daim devam eder. Bizim için de geçerli değil midir bu durum? İnsanın imanı da bazen yorulur, bazen eskir; yenilemek ve tazelenmek ister. Tıpkı kışın ekilen, toprak altında bekleyen tohumların bahar ayında yeşermesi gibi.İşte yeni bir Kur’an mevsimi daha İMH Bahariye Mevlevihanesi’nde başladı. İmanımızı taklidi imandan tahkiki imana yüceltmenin yollarından biri de Kur’an’ı iyi anlamak ve anlatmaktır. Bunun için “nerede kalmıştık?” diyerek yeni bir solukla bu dönemin ilk dersini dinledik.

Kur’an ikliminde müzakereler programı dokuzuncu yılında dokuzuncu surenin tefsiriyle yoluna kaldığı yerden devam ediyor.

İnsan ve Medeniyet Hareketi genel merkezi Bahariye Mevlevihanesi semahane salonunda gerçekleşen bu yılın ilk programında Veli KARATAŞ Hocamız misafirlere kısa bir selamlama konuşması yaptı ve sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu sene Elhamdülillah dokuzuncu senemiz ve biz dokuzuncu süre olan Tevbe suresindeyiz. Tevbe suresine genel hatlarıyla bakacak olursak bu sure besmelesiz başlar, çoğunlukla müşrik ve münafıklardan bahseder. Peygamber efendimizin (s.a.v.) ölümüne yakın bir zamanda, son inen surelerden biridir. Bu sure İslam’ın hâkimiyetinin deklere edildiği suredir. İçinde cihat ve savaş hukuku ile ilgili ayetler bulunur. Sosyal ve siyasi düzenlemelerin yanı sıra iman, nifak ve şirk konularından bahseder. Ben bu kısa girizgâhtan sonra sözü Şerafeddin KALAY hocamıza bırakıyorum.”


 
Şerafeddin KALAY: “Rabbim dersimizi hayırlara vesile kılsın inşallah. Evet, tevbe suresi besmeleyle başlamaz, çünkü besmele rahmettir; fakat Rabbim savaşın dediği için besmele çekilmesini istememiştir. On bir ismi olduğu nettir ve ismini 124. ayetten alır. Tevbe Suresi 129 ayettir, son iki ayeti Mekke'de diğer ayetler Medine'de inmiştir. Burada dikkat çekilmek istenen şey, Müslümanların ahdilerine sadık olmaları ve böyle tanınmalarıdır. Peygamber efendimiz (s.a.v.) ahdini bozmaz, bozanı da affetmezdi. Hiçbir zaman savaş taraftarı olmamıştır; ama olursa da o savaşın hakkını verin demiştir.

İkinci dikkat çeken husus, müşriklere dört ay süre verilmesidir. Bu dört ay süresince ‘gezin’ kelimesi geçer; fakat bu kelime bizim anladığımız şekilde seyahat değil içe dönüş ve düşünme anlamındadır. Bu dört ay süresince haram ayların geçmesi beklenmektedir. Hz. İbrahim'den bu yana gelen hac ibadeti biatlerle ve çarpıtmalarla değiştirilmiştir. Bu dört aylık süre boyunca bunların düşünülmesi ve tevbe edilmesi için mühlet verilmiştir.”


 
Mehmet Ali BÜYÜKKARA: “Ahit, sözleşme Müslümanlar için çok önemlidir ve Kur’an'da sıkça vurgulanmıştır. Ahitleşme kul ile Rabbi arasında da vardır. Ayrıca peygamberler kendilerine tabi olanlarla da sözleşir. Peygamber efendimiz, (s.a.v.) peygamber olmadan önce sözüne sadık kalmasından dolayı Emin ismini almıştır. En önemli ahitlerden biride Hudeybiye antlaşmasıdır.

Birçok kişide Kur’an-ı Kerim’i yanlış anlayıp kendi yorumlarıyla yeryüzünde bozgunculuk çıkarır ve ben Allah’ın emrini yerine getiriyorum der. Hâlbuki yaptığı kendi anladığını uygulamaktır. Allah’ın (c.c.) hükümlerini ve peygamber efendimizi (s.a.v.) dâhil ettiğimiz şeylere çok dikkat etmemiz gerekmektedir.

İkinci ayette eğer sözünden döner ve tevbe etmezseniz rabbim sizi Müslümanların eliyle zelil edecek denilmiştir. Direk savaşılsaydı hikmetsiz bir davranış olacaktı bu yüzden mühlet verilmiştir.”Talha Hakan ALP: “Şimdiki insanların yaptıkları bir şey vardır, ‘cımbızlamak’ dediğimiz bir tabir. Kur’an’daki ayetlerin öncesini ve sonrasını okumadan fitne çıkarmak. Mesela der ki; “Müşrikleri öldürün.” Hâlbuki bu ayetin neden söylendiğini biliyoruz; ama yanlış yorumlamak isteyen kişiler bu ayeti alarak fitne çıkarabiliyorlar. Kur’an-ı Kerim’e böyle bir yaklaşım Kur’an-ı Kerim istismarcılığıdır.

Cahiliye döneminden kalma bidat olan hac ibadetleri yasaklanmış ve İslamiyet’in ağırlığı ortaya konulmuştur. Antlaşmalarında sözünde durmayanlarla anlaşmalar bozulmuş, sözünde duranlarla devam etmiştir. Kendilerine eman isteyenleri bağışlayın ve dinleyin denmiştir. Bu da Kur’an-ı Kerim’in ne kadar şeffaf olduğunu gösterir.”Veli KARATAŞ:
 “Bu haftaki dersimizde Tevbe suresinin ilk  üç ayetini ele aldık. Kısaca bu üç ayetten örendiğimiz şeyleri ortaya koymak gerekirse bunlar:
1. Müslüman’ın ahdine sadık olması.
2. Allah ve peygamber adına yapıyorum dediğimiz şeyleri çok iyi anlamak kendi yorumladığımız gibi değil de gerçekten Allah’ın emrettiği şekilde yapmak.
3. Ayetleri istediğimiz yerden istediğimiz şekilde değil de öncesi, sonrası ve genelindeki ayetlerde ne anlatıyor deyip okuyup anlamak.

Kur’an-ı Kerim’de geçen olayların günümüzde neye tekabül ettiğini düşünerek ibret gözüyle bakmalı ve hayatımıza uygulamalıyız. Bu haftaki dersimizi nihayete erdirirken bir sonraki hafta tekrar buluşma temennisiyle hepinizi Allah’a (c.c.) emanet ediyorum.” 


 
 
Haberler
Kur'an İkliminde Müzakereler Başladı.
Kur'an İkliminde Müzakereler Başladı.[KES] Bu dönemin ilk dersi 11 Ekim Pazar sabah s...
Selahaddinin İzinden Kudüse
Saraçhane Meydanında Kudüs için nöbetler devam ediyor.[KES] Genç Har...
Genç Düşünce Dergimiz Ağustos- Eylül Sayısı Çıktı
Genç Düşünce Dergimiz "Teslimiyet" Manşetiyle Sizlerle.  [KES] Mekt...
Talebem Derneğinden Ziyaret
Talebem Uluslararası Öğrenci Derneği, Genç Hareket’e ziyaret gerçekleştirdi...
Genç Hareket olarak Sırbistan İmam Hatip Lisesi'nden kardeşlerimizi ağırladık
Genç Hareket olarak Sırbistan İmam Hatip Lisesi'nden kardeşlerimizi ağırladık...
 
ETKİNLİK TAKVİMİ
3
MART
Öncülerin İzinden Seminer Dizisi
...
 
KİTAP TAHLİLİ
Bir Değirmendir Bu Dünya
Müslüman dünyasının acılarını yüreğinde hissedip kendi ...


                         
 
YAZILAR
Serkan Demirel
YENİDEN BİSMİLLAH
Mehmet GÜNEY
Hayat iman ve Cihad… Alnımızın yazısı.
Kemal ÖZDEN
Değerli Genç Kardeşim!
 
 
 
SİTE HARİTASI
Bahariye Mevlevihanesi Eyüp Merkez Mah. Silahtarağa Cad. No:12 EYÜP / İSTANBUL
 
T: 05434968534
F: 0 212 501 31 05
E: bilgi@genchareket.org
E-BÜLTEN KAYIT
Tüm etkinliklerimizden haberdar olmak için mail listemize kaydolun...
Tüm Hakları Saklıdır 2015 © Genç Hareket | Site Haritasi “Bir Gençlik” Hareketi